Під поняттям точкове освітлення мається на увазі використання в інтер'єрі спеціальних дрібногабаритних освітлювальних приладів, які або вбудовуються в обробку, або накладаються на стіни і стелі традиційним способом. На ринку сьогодні можна купити точкові світильники в самих різних виконаннях, починаючи вибір від матеріалу корпусу і закінчуючи сумісними джерелами світла, тобто лампами.

Застосування точкових світильників

Точкове освітлення може застосовуватися практично де завгодно. З комбінацій невеликих світильників певного типу облаштовують освітлення в кухнях, у ванних кімнатах, в передпокоях і так далі. Нерідко такий тип освітлювальних приладів використовують в громадських місцях - в кафе, ресторанах, розважальних закладах, в магазинах для підсвічування вітрин. Різноманітність варіантів виконання точкових світильників дозволяє підібрати їх практично під будь-який тип інтер'єру - від класичного до ультрасучасного в стилі Hi-tech.

Найчастіше, такі прилади, встановлюються в приміщеннях, оброблених сучасними матеріалами. До них відноситься гіпсокартон, панелі МДФ і ПВХ. У приміщеннях з натяжними стелями точкові світильники стали просто незамінними. Вони також підходять для установки на стелях типу Армстронг (підвісні стелі).

Переваги та недоліки точкових світильників

Якщо точкові світильники правильно підбирати, грамотно розподіляти за наявною площєю і використовувати їх за призначенням, то недоліків у них практично немає. Єдина особливість, яку багато користувачів приймають за недолік, полягає в тому, що для порівняно великої кімнати доводиться купувати відразу декілька таких приладів. Однак, якщо врахувати невисоку вартість виробів цієї категорії у порівнянні з традиційними люстрами, то цей так званий недолік стане вже перевагою.

Але це ще не все. У точкових світильників є й інші, не менш вартісні гідності, в тому числі:

  • невелика вага, що дозволяє встановлювати їх на сучасних, досить тендітних конструкціях, наприклад, на натяжних стелях;
  • різноманіття видів світильників дозволяє підібрати їх під будь-який дизайн;
  • невисока вартість;
  • сумісність з сучасними лампами, виготовленими за енергозберігаючою технологією;
  • простота установки;
  • ремонтопридатність;
  • компактність.

Не варто також забувати про неповторну атмосферу, яку можна створити в приміщенні, грамотно встановивши елегантні точкові світильники з сучасних матеріалів.

Різновиди точкових світильників

Точкові світильники

Прилади для точкового освітлення розрізняються відразу за кількома основними ознаками:

  1. За матеріалом корпусу. Найбільш популярні скляні, алюмінієві, керамічні і так далі.
  2. За типом ламп. Бувають світильники світлодіодні, люмінесцентні, галогенові і під традиційну лампу розжарювання. Також є універсальні, тобто розраховані на декілька різних видів ламп.
  3. За типом установки. Найбільш популярними вважаються вбудовані світильники, призначені для установки в обробку невеликої товщини. Також користуються попитом накладні точкові світильники, які найкраще встановлювати на дерев'яні поверхні, а також на цегляну та інші види кам'яної кладки.

Більш докладно варто зупинитися на класифікації точкових світильників за матеріалом корпусу, так як це саме те, що впливає на їх зовнішній вигляд і на інтер'єр.

Скляні світильники

Основний матеріал в таких варіантах - натуральне скло. У варіаціях може використовуватися метал, дзеркало та інші компоненти. Особливість цього класу світильників - оптимальне співвідношення зовнішнього вигляду і вартості. У включеному стані створюють цікаву гру тіней і світла. Є моделі під світлодіодні і галогенні лампи.

Кришталеві світильники

Дорожчі і красиві освітлювальні прилади, що виготовляються в основному з алюмінієвого сплаву і декоруємі натуральним кришталем. Головна перевага - неповторний зовнішній вигляд. Є моделі під різні типи ламп. Можуть використовуватися як в якості додаткового освітлення, так і в ролі основного.

Керамічні світильники

Недорогий варіант освітлювальних приладів, виготовлених з кераміки. Відрізняються міцністю і зовнішнім виглядом, який підкреслюється наявністю різних рельєфів і розпису на видимій частині корпусу. В основному сумісні з галогеновими, світлодіодними і енергозберігаючими лампами.

Алюмінієві світильники

Один з найбільш бюджетних варіантів освітлювальних приладів, що виготовляються з міцного алюмінію. Особливістю даного виду світильників є строгість ліній і простота дизайну. Найбільш логічно виглядають в сучасних класичних інтер'єрах, в офісах і розважальних закладах. Сумісні з більшістю типів енергозберігаючих ламп.

Акрилові світильники

Відмінний варіант для цінителів неординарного дизайну. Світильники виготовлені переважно з акрилового скла з елементами рельєфу і в різних кольорах. Візуально схожі на скляні варіанти, однак, коштують набагато дешевше. Великою перевагою є стійкість акрилу до корозії, що гарантує довговічність виробів.

Інші типи точкових світильників

Не менш популярними є світильники для точкового освітлення, виготовлені з дерева або гіпсу. Такі варіанти більше підходять для реалізації вінтажних інтер'єрів. Найчастіше використовуються в шикарних готелях, елітних ресторанах і в котеджах. За сумісності з лампами бувають моделі під всі сучасні типи.

Пристрій і монтаж класичного точкового світильника

Кілька слів варто сказати про будову та принцип установки різних точкових світильників. Вбудовувані прилади цієї категорії конструктивно складаються з декоративного корпусу, цоколя і розтискного механізму. Корпус може бути самої різної форми і виконаний з різних матеріалів. Розтискний механізм зазвичай виконується з двох пружних затискачів, які призначені для фіксації корпуса світильника на тій чи іншій обробці - гіпсокартонної плити, пластиці і так далі.

Накладні світильники також складаються з корпусу і цоколя, а також можуть мати різні декоративні прикраси зі скла або кришталю. Монтаж точкових світильників накладного типу здійснюється за допомогою спеціальних отворів, захованих в корпусі. Таке рішення дозволяє організувати точкове світло в дерев'яних і цегляних приміщеннях.