Світлодіодна стрічка є альтернативним джерелом світла, який відрізняється своєю економічністю в плані споживання електроенергії. Вона використовується для підсвічування стель, внутрішніх відділень шаф, торгових вітрин, рекламної продукції та інших місць. Також, світлодіодні стрічки, можуть застосовуватися в якості декоративного освітлення в різних колірних відтінках.

Різновиди й устрій світлодіодних стрічок

Перш, ніж розбиратися в способах і нюансах підключення світлодіодних стрічок, важливо розглянути їх різновиди та устрій. Вироби цієї категорії бувають двох основних типів, які кардинально відрізняються принципом устрою:

  1. світлодіодні стрічки монохромні. Це так звані одноколірні джерела світла, які в свою чергу можуть давати або білий колір, або який-небудь інший - синій, червоний і так далі. Бувають монохромні світлодіодні стрічки на 12 і на 24 Вольта. Перші, - більш поширені. Виріб цього типу складається з послідовно з'єднаних секцій, в кожній з яких вмонтовані світлодіодні елементи. Для підключення монохромноЇ стрічки на ній передбачено всього два контакти, які проходять по всій її довжині.
  2. світлодіодні стрічки багатобарвні. Більш складні вироби, що складаються також із секцій, з'єднаних між собою. Особливістю багатобарвної світлодіодної стрічки є використовувані в ній кристали, кожен з яких здатний світитися в одному з трьох основних кольорів. Для живлення світлодіодної стрічки RGB передбачені чотири контакти - один мінус і три плюса, по одному для кожного кольору.

Крім цих основних ознак світлодіодні стрічки розрізняються за ступенем захищеності. Наприклад, найпростіші вироби, що мають клас захисту IP 20, виконані у відкритому вигляді і призначені для монтажу в сухих місцях. Стрічки в силіконової оболонці вже мають клас захисту IP 65 і розраховані на установку в місцях з підвищеною вологістю.

Наступна важлива характеристика - кількість світлодіодних кристалів на погонний метр. Цей параметр впливає на питому потужність виробу і на силу світлового потоку. Найпоширеніші мають або 60, або 120 кристалів на метр.

Варіанти підключення світлодіодних стрічок

Тепер можна розглянути питання про те, як підключити світлодіодну стрічку. Для вирішення цього завдання є кілька варіантів. Найпростіший з них - під'єднати стрічку до спеціального блоку живлення, розрахованому на певну потужність. У таких блоках живлення є клеми, до яких потрібно просто пригвинтити відповідні дроти стрічки, і включити все це в мережу.

Підключення світлодіодної стрічки. Деталі

В якості альтернативи багато хто використовує в якості джерела живлення 12-вольтні акумулятори. Таке рішення дозволяє забезпечити приміщення підсвічуванням при перебоях в мережі, а також обладнати автономні і мобільні конструкції.

Різка і з'єднання світлодіодних стрічок

Важливим моментом підключення світлодіодної стрічки є її різка. Ця процедура потрібна для того, щоб підігнати розмір виробу під конкретні вимоги. Для розрізання стрічки на ній передбачені спеціальні місця, які позначені поперечними лініями. У деяких випадках ліній немає, але зате є місця, на яких стовпчиком розташовані відкриті клеми (в барвистих варіантах). Різати світлодіодну стрічку потрібно виключно в цих точках.

Для з'єднання декількох стрічок, наприклад, з метою виконати акуратний поворот виробу або збільшити довжину наявного відрізка, - вони так само розрізаються в зазначених місцях і згуртовуються за допомогою дротів. Деякі, використовують для цих цілей затискачі, але вони не завжди забезпечують надійний контакт.

Підключення світлодіодним стрічки до блоку живлення

Для під'єднання світлодіодної стрічки до блоку живлення на ній передбачені відповідні дроти, які прикручуються до клем так, як показано на схемі. Якщо стрічка була розрізана з тією чи іншою метою, то до неї необхідно припаяти нові дроти. Як це зробити, коротко описано далі.

Схема підключення багатобарвної світлодіодної стрічки

При складанні комплекту з світлодіодної стрічки і блоку живлення найважливішим моментом, який не можна упускати з уваги, є дотримання полярності. Для цього, що на самій стрічці, що на блоці живлення нанесено відповідне маркування. Якщо цим нюансом знехтувати і переплутати дроти, то нічого страшного не станеться, однак, стрічка світитися не буде взагалі.

Ще один важливий момент підключення світлодіодної стрічки до блоку живлення - це сумісність за потужністю. При покупці виробу рекомендується зупиняти вибір на блоці живлення, який на кілька відсотків перевищує сумарну потужність підключаємих до нього стрічок, тобто з запасом.

Пайка світлодіодних стрічок

У зазначених вище випадках слід дотримуватися пайки світлодіодної стрічки. Це потрібно тоді, коли виріб розрізано для повороту або просто відрізано черговий шматок потрібної довжини для монтажу. Процес пайки полягає в монтажі до місця розрізу нових проводів, які згодом можна буде під'єднати до блоку живлення, акумулятора контролера і так далі.

Для здійснення пайки потрібні такі інструменти та матеріали:

  • паяльник (температура нагріву до 200 °C);
  • каніфоль;
  • олово;
  • дроти відповідного перетину;
  • ріжучий інструмент - канцелярський ніж, кусачки.

Послідовність дій така. Світлодіодна стрічка розрізається в передбаченому місці. Якщо вона монохромна, то на ній є два контакти «плюс» і «мінус». Якщо багатобарвна, то контактів буде 4 - «мінус», «R», «G», «B», що відповідає кристалам червоного, зеленого і блакитного кольору. Контакти ретельно зачищаються. Особливо це стосується стрічок в силіконової оболонці.

Далі, очищені контакти, необхідно залудити. Те ж саме слід зробити з підготовленими проводами. Як це зробити правильно, можна подивитися в інтернеті у відповідному відео. Далі дроти припаиваются до клем і стрічка готова до приєднання блоку живлення. Крім цього, рекомендується захистити місця пайки, покривши їх шаром клею. Для цього найзручніше використовувати клейовий пістолет і клейові палички до нього.

Контролери для світлодіодних стрічок

На завершення варто сказати пару слів про контролери для світлодіодних стрічок. Ці пристрої використовуються спільно з кольоровими видами стрічок для регулювання яскравості і кольоровості світіння. З їх допомогою можна комбінувати подачу напруги на відповідні кристали, змінюючи загальний відтінок видаваємого світла. Підключаються контролери між світлодіодною стрічкою і блоком живлення згідно з інструкцією.